Jaka jest różnica między fotelem wełnianym a welurowym? Czym się różni wełna od kaszmiru?

Takie pytania słyszymy od was na codzień, dlatego ruszamy z pomocą w naszym pierwszym małym Q&A.


Na początek opowiem o każdym z osobna, a później zrobię małe porównanie. Także zapraszam do czytania do samego końca...

Jakie właściwości ma wełna w fotelach?

Zacznę od tego, że wełna jest jednym z najbardziej zrównoważonych surowców wykorzystywanych w produkcji mebli tapicerowanych. Jej pochodzenie jest wolne od przemocy względem zwierząt i środowiska. Wełna jest pozyskiwana przez ogolenie runa owczego, czyli sierści która odrasta w ciągu całego roku. Owce potrzebują strzyżenia, żeby było im lżej a wełna nie była spilśniona i zmechacona. Strzyżenie owiec może odbywać się jeden lub dwa razy w roku. Włókno pozyskiwane w ten sposób jest jednocześnie Eco Friendly, czyli przyjazne dla środowiska oraz Cruelty Free, czyli wolne od przemocy względem zwierząt. Można powiedzieć, że owieczki wręcz lubią być strzyżone...szczególnie latem.


strzyżenie owiec

Wełna jako włókno naturalne ma szereg pozytywnych właściwości. Przede wszystkim nie wchłania kurzu i roztoczy. Wełna nie przyjmuje też brudu do środka. Dzięki temu ewentualne zabrudzenia pozostają na powierzchni i dają się łatwo wyczyścić. To dzięki lanolinie, która ma za zadanie utrzymać brud na powierzchni wełny i nie dopuszczać go do skóry owiec. Wełna ma ujemny ładunek elektrostatyczny, jest zjonizowana ujemnie co korzystnie oddziałuje na ludzką skórę oraz chroni przed elektryzowaniem się np. włosów. 

Kolejną właściwością wełny jest to, że utrzymuje temperaturę ludzkiego ciała oraz chroni przed poceniem się. To ważne w przypadku mebli tapicerowanych, w tym na przykład foteli na których opieramy się dużą powierzchnią ciała. Kiedy szukamy fotela, w którym chcielibyśmy spędzać długie godziny relaksu z książką lub kubkiem dobrej aromatycznej herbaty czy kawy to zazwyczaj nie myślimy o tym, czy mebel da nam poczucie komfortu i higienicznego środowiska bez pochłaniania zapachów. Wełna w meblech tapicerowanych daje nam takie możliwości, żeby nie trzeba było się przejmować takimi detalami. Na fotelu wełnianym możemy spokojnie usiąść i się oprzeć bez obaw o to, że nasze ciało zacznie się pocić. Wełna utrzyma temperaturę zarówno zimą, jak i latem.

Podsumowując fotel wełniany nie wchłania kurzu, bakterii ani roztoczy, a zabrudzenia pozostają powierzchowne. Fotel wełniany jest łatwy w czyszczeniu, nie gniecie się, jest odporny na ścieranie i utrzymuje temperaturę ciała ludzkiego zapobiegając poceniu się. Fotel wełniany jest stworzony z naturalnych włókien, które podlegają w całości recyklingowi i są przyjazne środowisku. 

  


Tkanina wełniana jest materiałem zbitym i ma krótkie włókna, więc w dotyku nie sprawia wrażenia pluszowego misia. We wnętrzu prezentuje się zarówno elegancko, jak i dodaje wizerunkowi wnętrza przytulności, domowego ciepła.

Czym jest kaszmir?

Ale tu pojawia się wełna kaszmirowa? Jaka jest różnica między wełną kaszmirową a wełną zwykłą? 
Wełna kaszmirowa jest pozyskiwana od kóz kaszmirskich. Pozyskuje się ją również w sposób ekologiczny i przyjazny zwierzętom Cruelty Free poprzez ogolenie kóz i wyczesanie włókien specjalnym grzebieniem. Tkanina kaszmirowa jest bardzo delikatna i miękka w dotyku, gdyż tworzy się ją z puchu pochodzącego z podszerstka kóz. 

eco friendly
Kaszmir zawiera wszystkie właściwości wełny owczej, ale można go użyć w mniejszych ilościach, gdyż ma 10-cio krotnie silniejsze właściwości izolacyjne i utrzymuje ciepło lub chroni przed upałem lepiej niż wełna owcza. Poza tym również nie przyjmuje kurzu, bakterii i roztoczy. Tkanina kaszmirowa jest bardzo miła w dotyku i nie gryzie jak w przypadku wełny owczej, ale za to wymaga większej dbałości i pielęgnacji niż wełna owcza. Tkanina kaszmirowa jest jedną z najdroższych naturalnych tkanin na świecie. Prezentuje się niezwylke luksusowo i delikatnie, a jednocześnie nadal jest wytrzymała na zużycie. A fotel welurowy? 

Welur, velvet i aksamit to różne nazwy tej samej tkaniny. Często nazwa sugerowała gęstość tkaniny. Obecnie w tapicerstwie stosuje się najczęściej welur, który jest wyprodukowany z włókien polarowych. Welur jest bardzo elastyczny i łatwo się rozciąga dostosowując się do wymaganych kształtów zagłówka czy innych fantazyjnych elementów oparcia krzeseł i foteli. Welur pomimo, że jest tkaniną tańszą jest kojarzony z niezwykle bogatym i pokazowym stylem glamour. Luksusowe meble welurowe dodają szyku i ekskluzywności każdemu wnętrzu w jakim są zastosowane. Pomieszczenia z meblami welurowymi przykuwają wzrok i zapadają w pamięć jako bogate i bardzo luksusowe.

Welur jest rozpoznawany po tym, że w dotyku ma charakterytyczny meszek, bardzo miękki i kojarzony z pluszem. Fotel welurowy może różnie odbijać światło i zależnie od tego w jaką stronę układa się włókno może być nieco bardziej matoy, stłumiony lub intensywnie się błyszczeć. Bogactwo barw i ich nasycenie jest nieograniczone. Najbardziej popularne są pódrowe róże, głęboka czerń, butelkowa zieleń oraz intensywnie niebieski turkus czy granat. Meble tapicerowane welurem nie przyciągają kurzu, ale sierść zwierząt może być trudniejsza do usnięcia z tej tkaniny.
Zapytacie wreszczie jaki fotel wybrać wełna, wełna kaszmirowa czy welur?

Tu z pomocą przychodzi właśnie design...rozważając swoje potrzeby odnośnie zakupu fotela na pierwszy plan wysuwa się pytanie: jaki charakter ma mieć to wnętrze? Jeśli potrzebujesz wnętrza ciepłego i przytulnego wybierz kaszmir z jego delikatnością. Jeśli wnętrze ma być przytulne, ale bardziej dostojne to fotel z wełny owczej będzie lepszym wyborem. Ale jeśli oczekujesz efektu glamour to zdecydowanie fotel welurowy spełni Twoje oczekiwania. Następne w drodze jest pytanie o całą resztę cech i właściwości tych tkanin. Jeśli nie ograniczają Cię żadne inne wymagania to po prostu poszalej i wybierz tak, jak podpowiada Ci Twój gust estetyczny...bo przecież najważniejsze jest to, żeby to był styl dla Ciebie <3